Školka doma (0): St. Patrick’s day

Quarantine home office day 2 vyšel zrovna na St. Patrick’s day! I know what you’re thinking – so what? And I would agree. Ale: jsme anglická školka a v programu máme napsáno, že oslavíme St. Patrick’s day. Tak slavím St. Patrick’s day. Here I am. Learning about the holy trinity.

Akorát ještě musím trochu poladit timing, protože je jaksi deset pryč, takže jednak všichni už spí a druhak kdo bude mít zájem toto zužitkovat, bude muset zpozdile slavit svatýho Páťu o den pozdějc. Nicméně! Přináším array of activities, který, si myslim, se dají konat za kterékoholi deštivého dne, březnového i listopadového, karanténního i zcela svobodného. A koneckonců nemusí být ani deštivej.

Aktivity pro děti:

1. Leprikón je irská pohádková postava – napadají tě nějaké české pohádkové postavy? (např. vodník). Leprikóni tráví čas vyráběním a opravováním bot, ale jsou kouzelní – mohou plnit přání a taky mají na konci duhy schovaný kotlík zlata. Dokresli obličej tak, aby měl leprikón vše, co má na obličeji člověk.

2. Pro hodné děti a nevyčerpané rodiče: hledání leprikónova pokladu!

  • Někde v domě (do skříně/za dveře) schováte poklad (odměnu – sladkosti/hračku/očkování proti koroně)
  • Dítě má za úkol z určeného místa (např. kde zrovna stojí) vytvořit duhu až k místu, kde se má zjevit poklad – pravidla jsou na vás: může použít oblečení? hračky? jídlo?
  • Když duhu vytvoří – zjevíte poklad!

3. Následuj instrukce, viď

4. Story time! (měl by teda být na začátku, jinak číslo tři poněkud pozbývá smyslu, ale zas leprikón s rouškou, žejo..s tím se nedá moc bojovat)

Příběh svatého Patrika

Před mnoha lety žil v Británii kluk jménem Patrik. Bydlel s maminkou a s tatínkem a měli se dobře. Věřili, že je z nebe opatruje pán Bůh a společně chodili do kostela.

Jednoho dne, když mu bylo asi šestnáct, jej unesli piráti ze sousední země. Ta země se jmenovala Irsko. „Chachá, a teď pro nás budeš pracovat! Ale platit ti nebudeme, chachá!“ V Irsku jsou velké louky s krásně zelenou trávou a na nich se pásly ovce, které měl Patrik za úkol hlídat. A tak Patrik roky žil. Byl osamocený. Hodně se mu stýskalo po domově a po rodičích. Irové dokonce nevěřili ve stejného Boha! A Patrikovi se ti jejich (měli jich totiž dokonce několik) vůbec nelíbili. A tak se každý den při tom pasení ovcí začal modlit a povídat si s tím svým Bohem. To mu pomáhalo, aby se necítil tolik sám a aby věřil, že bude líp.

Jednoho dne se mu zdál sen, kde mu Bůh radil, aby utekl, že se to určitě podaří – Patrik se probudil, sbalil si raneček a opravdu utekl! Doběhl k pobřeží, našel hodného kapitána, který ho odvezl zpět do Británie, a opět se shledal s maminkou a s tatínkem! To bylo radosti.

Patrik se rozhodl, že se stane knězem, aby mohl s lidmi mluvit o Bohu a pomáhat jim v jejich těžkých chvílích. A nejen to! Rozhodl se, že se vrátí do Irska! Asi se ptáte „jak to?“ – vždyť tam na něj byli zlí. Nuže, Patrik věřil, že by Irové byli šťastnější, kdyby místo svých bohů začali věřit na toho jeho, křesťanského. Přestěhoval se tedy do Irska a všude, kam šel, vyprávěl a vysvětloval lidem, jak je Bůh dobrý a jak pomáhá lidem v těžkých chvílích.

Jednou narazil na chlapečka, který nedokázal pochopit jak to, že „Bůh“ jsou vlastně tři – Otec (Bůh), Syn (Ježíš Kristus) a Duch Svatý. A tehdy Patrik našel v trávě trojlístek, kterých v Irsku roste spousta, a položil si jej na dlaň:

„Kolik vidíš lístků?“ zeptal se.

„Tři!“ vykřikl rychle chlapeček.

„Hmm… a má každý lístek svůj stonek? Vyrostl každý zvlášť?“

Chlapeček se hluboce zamyslel: „To ne… stonek je jen jeden… ale lístky vidím opravdu tři!“

Patrik se na chlapce usmál a vysvětlil: „Ano, správně. Jsou to tři části, které dohromady tvoří jeden celek.“

Od té doby s sebou Patrik vždy nosil trojlístek. Křesťanství se v Irsku zalíbilo tisícům lidí, kteří jej díky Patrikovi pochopili a začali taky věřit, že je z nebi opatruje pán Bůh. Dnes skoro všichni Irové věří v křesťanského Boha. Patrik umřel už před víc jak tisícem let, ale lidé na něj dodnes vzpomínají a jsou mu vděční za to, že díky němu mají svého Boha. A protože umřel 17. března, každý rok v tento den pořádají Irové slavnost na jeho památku.

Aktivity pro rodiče:

  • pár pivíček Guinnessa (na němž naleznete jeden ze symbolů Irska – keltskou harfu!)
  • pár panáčků Tullamorky (na jejichž dně najdete mouder nespočet)
  • draw your spouse as a leprechaun (šablona viz výše)
  • pusťte si tohle kvalitní instruktážní video a udělejte první krok na cestě k profesionální dráze irského tanečníka

Bye! *clicks heels*

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: